Najważniejsze książki na liście ks. Krystiana Wilczyńskiego

Autor tekstu
ks. Krystian Wilczyński
Książki są podróżą, są zmianą, są przekraczaniem linii horyzontu, są wyzwaniem, są innym spojrzeniem na świat niż moje, są bogactwem... O ulubionych, najważniejszych, przełomowych książkach w życiu księży, można tutaj poczytać, a może odkryć też coś dla siebie...

Książki są podróżą, są zmianą, są przekraczaniem linii horyzontu, są wyzwaniem, są innym spojrzeniem na świat niż moje, są bogactwem... O ulubionych, najważniejszych, przełomowych książkach w życiu księży, można tutaj poczytać, a może odkryć też coś dla siebie...

1. Max Kiesewetter, Dawno temu w Nowym Porcie, tłum. A. Masłowski, O. Kowald, Gdańsk 2010.

Książka zawiera wspomnienia autora – mieszkańca dzielnicy Gdańska w czasie jej rozwoju. Po półtora wieku i ja tam mieszkałem, od urodzenia do lat młodzieńczych. Wiedzieć skąd się jest, znać ludzi z miejsca swoich korzeni, to wiedzieć kim się jest. Podobnie traktuję literaturę o Gdańsku.

2. A. Grün, Portrety Jezusa, tłum. U. Poprawska, Kraków 2002.

Na tych stronach mogłem spotkać Jezusa w codziennych okolicznościach i bardziej się do Niego zbliżyć, jako do Człowieka.

3. A. Grün, O duchowości inaczej, tłum. K. Zimmerer, Kraków 2003.

Dzięki tej książce dowiedziałem się, że nie muszę być doskonały żeby Bóg mnie kochał.

4. E. Staniek, Sekrety siostry Faustyny. Czas miłosierdzia jest krótki, Kraków 2011.

Ks. Staniek w bardzo jasny sposób pokazuje „mechanizm” Bożego Miłosierdzia. Dobrze ustawia myślenie, oddalając sentymenty i naiwny obraz Boga jako „automatu” do przebaczania.

5. A. Daigneault, Droga niedoskonałości, tłum. A. Kuryś, Kraków 2010.

Autor we wszystkich swoich książkach pokazuje, że w oczach Bożych słabe jest zawsze piękne i że przed Nim wcale nie jesteśmy jakimiś herosami... nie musimy ich udawać.

6. R. Burrows, Ocean duszy. Przewodnik po modlitwie mistycznej, tłum. S. Pełechata, Poznań 2009.

Doświadczona karmelitanka, w tej i innych swych książkach, odsłania prostym językiem wielkie prawdy o mistycznej drodze obcowania z Bogiem, które bardzo zachęcają do wejścia na jej drogę.

7. E. Schmidt, Ewangelia według Piłata, tłum. K. Rodowska, M. Talar, Kraków 2010.

Wszystkie książki tego autora są dla mnie dziełami sztuki, poruszającymi całość mojego umysłu, wyobraźni i postrzegania świata. Tą wybrałem ponieważ pokazała mi, że zapis Pisma Świętego ma swoje tło złożone z prawdziwych żyjących ludzi. Po niej zacząłem łączyć fakty wyczytane w Biblii i kreować prawdopodobne kształty ich osobowości.

8. J. Badeni, A. Petrowa-Wasilewicz, Prosta modlitwa, Kraków 2010.

Ojciec Joachim Badeni, przez książki z jego wywiadami, stał mi się bardzo bliski. Jego platońskie spojrzenie na świat pozwala mi dostrzec Boga w świecie, a sposób wypowiedzi Dominikanina pokazuje, że jest naprawdę przenika On każdego człowieka i wszystko.

9. P. Evdokimov, Sztuka ikony. Teologia piękna, tłum. M. Żurowska, Warszawa 2003.

Ten autor otworzył oczy mojej duszy na Boga, który przenika całą rzeczywistość. Dostrzegłem harmonię wszystkich prawd wiary i przenikanie się w liturgii wymiaru Boskiego z ludzkim. Poznałem także bogactwo wschodniej mistagogii, które jest odmienne od zachodniej – spekulatywnej.

10. W. Stinissen, Słowo jest blisko Ciebie, tłum. J. Iwaszkiewicz, Poznań 2001.

Autor pomógł mi poczuć się „u siebie” w domu Słowa. Można brać je, dotykać, kompilować, interpretować, wręcz „bawić się” Słowem. Wolność w Duchu Świętym, w obrębie Kościoła, pozwala być jak syn w bibliotece w domu Ojca.

11. J. Eldredge, Dzikie serce, tłum. J. Grzegorczyk, Poznań 2001.

Ta książka potrzebna mi była na etapie kształcenia swojego męskiego „ja”. Inne tego autora pozwoliły mi spojrzeć także na prostotę obecności Boga, piękno kobiety, wartość małżeństwa i skuteczność modlitwy.

12. R. Cantalamessa, Eucharystia nasze uświęcene”, A. Ziębik, Warszawa 2004.

Autor we wszystkich swoich książkach tchnie Duchem Świętym, pozwalającym pojąć najgłębsze tajemnice prawd wiary. Po tej książce inaczej patrzę na Mszę świętą.